Kravat Bakımı | Dük Kravat

KRAVAT BAKIMI

Ellerinize özen gösterin
İpek kravatınızın bakımı önce ellerinizden başlıyor. Uzun tırnaklar, nasır ve yaralar ipek kravatınız için büyük tehlike oluştururlar. Elinizdeki nasır veya bakımsız bir tırnak oldukça hassas olan ipek kravatınızın ipliklerine takılarak geri dönüşü olmayan bir hasara yol açabilir.

Kullanım sonrası
Kravatınızın bakımı onu çıkardıktan sonra da devam etmelidir. Kırışıklıkları önlemenin en iyi yolu kravatınızı rulo halinde sarmaktır. Kırışıklık deyince aklınıza ilk gelen çözüm elbette ütüdür, ancak söz konusu olan en sevdiğiniz ipek kravatınızsa ütü yapmak aklınızdan geçen en son çözüm olmalı. Ütü, ipek kravatınızın kumaşını zedeler ve onun ömrünü kısaltır. İpek kravatınızı ütülemek yerine kırışıklıkları buhar kullanarak açmalısınız.

Kullanmadığınız zamanlar
Kravatınızı kullanmadığınız zamanlarda onu rulo halinde sararak veya asarak saklayın. Asmayı tercih ediyorsanız, kravat askınızın yüzeyinin pürüzsüz olmasına dikkat edin.

Seyahatlerde
Seyahate çıkarken yanınızda kravat askısı taşımak istemiyorsanız kravatlarınızı rulo halinde sararak ayakkabılarınızın içinde saklayabilirsiniz. Diğer bir yöntem de kravatınızı katlayarak katlanmış olan gömlek veya pantolonların içine yerleştirmektir.

Temizlik
Kravat temizliği için en uygun yöntem kuru temizlemedir.